Daily Archives: October 26, 2023

sobno kolo (1)

Najboljši pripomočki za vadbo doma

 

V hladnejšem času ali v slabem vremenu svojo vadbeno rutino največkrat prestavimo v zaprte prostore. V kolikor nam to dopušča naš dom, si uredimo manjši vadbeni kotiček ali pa se občasno odpravimo v fitnes centre. Toda kateri pripomočki bodo nudili največ izkoristka oziroma kateri bodo najbolj učinkoviti? Eden najboljših bo zagotovo veslaška naprava, ki ima vrsto koristi za naše telo. Kakšne so na voljo in kolikšna je njihova cena, je razvidno na primer na strani podjetja Fitnesshop:

https://www.fitnesshop.si/trgovina/fitnes/kardio/veslaske-naprave/ Že nekaj časa pa je stalnica v domovih tudi sobno kolo. Kvalitetno sobno kolo omogoča veliko porabo kalorij v kratkem času ter druge koristi, zato ni presenetljiva njegova priljubljenost. Kako nam ta dva pripomočka in drugi lahko delujejo najbolj v prid ter kako jih izbrati glede na naše razmere?

veslaška naprava1 (2)

Veslaška naprava in izbor prave za nas

Veslaška naprava bo popolna, če želimo izgubiti težo, istočasno pa natrenirati tako zgornji kot spodnji del telesa ter oblikovati postavo in izboljšati držo. Primerna je tako za začetnike kot tudi za starejše, saj do poškodb praktično ne more priti. Na tržišču pa obstaja več vrst, in sicer so na voljo zračna, hidravlična, magnetna in vodna veslaška naprava. Vsaka od njih ima svoje prednosti in slabosti, iz njihovega poimenovanja pa lahko sklepamo glede načina delovanja. Na primer:

  • Vodna bo simulirala veslanje na vodi in bo imela lahko več stopenj upora, uporaba pa bo izjemno udobna.
  • Zračna bo s pomočjo lopatic, ki bodo ob hitrejšem tempu tudi hitreje pomikale zrak, zagotavljala zelo naravno gibanje.
  • Pri hidravlični bodo hidravlični amortizerji poskrbeli za upor,
  • pri magnetni pa magneti.

Preverimo, kako hrupna je veslaška naprava in koliko naravnega gibanja nam lahko omogoča ter kako je z življenjsko dobo potrošnih delov. Če nimamo veliko prostora izberimo tako, ki jo lahko zložimo, prav tako pa premislimo glede njene teže. Če bo naša veslaška naprava bolj ali manj na enem mestu, lahko kupimo težjo, če pa jo bomo veliko premikali, se je boljše odločiti za lažjo. Veslaška naprava stane v povprečju približno 700,00 in tudi do 2.000,00 EUR, seveda pa lahko najdemo tudi cenejše variante.

veslaška naprava2

Kvalitetno sobno kolo ter njegova pripravnost

Kot omenjeno, ima sobno kolo in kolesarjenje nasploh številne prednosti. Poleg učinka sprostitve, bo tudi:

  • naš pritisk nižji,
  • povečali bomo vzdržljivost,
  • okrepili predvsem nožne mišice
  • ter uravnali krvni sladkor.

Dolgoročno na ta način preprečujemo srčne bolezni. Če imamo nekoliko preveč kilogramov, bolečine v določenih delih telesa ali pa smo ravnokar imeli operacijo in je naša kondicija bolj slaba oziroma smo potrebovali rehabilitacijo, bo sobno kolo tudi pravi pripomoček, da začnemo z redno telovadbo. Tek nam namreč lahko povzroča dodatno obremenitev, kolesarjenje pa ne bo tako obremenjevalo naših sklepov ter kolen. Sobno kolo mora imeti pravo višino ter mora ustrezati naši teži, preden ga kupimo, pa se pozanimajmo tudi glede nastavitev in dimenzij. Nekateri modeli imajo zanimive programe oziroma aplikacije, ki nas lahko še:

sobno kolo2 (1)

  • dodatno motivirajo,
  • beležijo dnevnik
  • ter določajo raznolikost vadbe glede na naš srčni utrip.

Na voljo so programi za začetnike ali programi, ki so posebej fokusirani na izgubo telesne maščobe, vzdržljivost, intervalno ali kardiovaskularno vadbo oziroma lahko simulirajo vzpon v hrib. Tako bomo lahko spremljali svoj napredek in ga ustrezno nadgrajevali. Sobno kolo naj ima nastavljivo krmilo ter ergonomski sedež, priporočljivo pa je tudi, da izberemo model, ki bo ob uporabi deloval čim tišje. Najcenejše modele lahko kupimo že za 200,00 – 300,00 EUR, najdražji pa lahko stanejo tudi do 1.500,00 EUR.

sobno kolo1 (1)

Fitnes klopi za dvigovanje uteži

Vadbene klopi so optimalne za gradnjo mišične mase, bodisi z uporabo lastne teže ali s pomočjo uteži. Z nastavitvijo različnih kotov in višin si lahko določimo najboljši položaj in tako poskrbimo za vsako mišico.  Glejmo na to, da ima klop močan in stabilen okvir ter udoben sedež in da naslonjalo dobro podpira naš hrbet ter ramena. Z različnimi seti uteži si lahko oblikujemo izvrstno vsakodnevno rutino. Tovrstne klopi so naprodaj tudi že za manj kot sto evrov.

veslaška naprava za telovadbo

Pripomoček za krepitev trebušnih mišic

Če nimamo na voljo veliko sredstev, si lahko kupimo več manjših produktov, s katerimi lahko dosegamo nekatere cilje. S pripomočkom za krepitev trebušnih mišic, ki ima oblazinjen vzglavnik in je enostaven za shranjevanje, bomo na zelo ugoden način krepili ta del telesa.

Mini steperji

Tudi mini steperji so odlični, saj z njimi hitro pospešimo prekrvavitev in krepimo meča, stegna in zadnjico, posredno pa tudi srce ter ožilje. Uporabljamo jih lahko kar med gledanjem televizije, v kolikor imajo števec, na katerem bodo zabeleženi naši koraki in porabljene kalorije, pa bomo lahko beležili še naš napredek. Priskrbimo si takega, na katerem bomo lahko nastavili višino koraka. Po uporabi jih preprosto pospravimo bodisi pod posteljo ali v omaro. S ponudniki, kot je Fitnesshop in podobni, preglejmo še preostalo ponudbo oziroma različne modele pripomočkov, ki bi jih lahko umestili v svoj prostor in ki nam bodo najbolj pomagali dosegati naše cilje oziroma izboljšati zdravje.

zumanja igrala2

Zunanja igrala in varno igranje

 

Preživljanje časa na prostem lahko poteka v različnih okoljih in v nekatere aktivnosti se lahko vključi tudi celotna družina. Urbana zunanja igrala v blokovskih naseljih ali parkih kar vabijo, da najmlajši urijo različne telesne in socialne veščine na njih. Igranje kot nujen del otroštva pa ima tako zabavno kot tudi nekoliko bolj resno plat. Kot starši včasih potrebujemo nekaj dodatnih pripomočkov glede na letni čas, da bomo z njimi ohranili brezskrbnost prostočasnih aktivnosti. Na primer:

  • ustrezna oblačila, kot so trakovi, rokavice in jopice za prehodno obdobje,
  • ali krema za sončenje oziroma proti pikom komarjem
  • ter geli po pikih insektov, ki bodo olajšali srbenje, zmanjšali otekline in negovali,
  • ter druge produkte.

Upoštevati pa moramo tudi ustreznost rekvizitov oziroma opreme glede na starost oziroma velikost – denimo za malčke ne bodo ustrezni taki, v katerih bodo preveč ohlapno nameščeni in iz njih lahko padejo ter podobno. Preverimo v nadaljevanju, kako najbolje poskrbeti za varnost.

krema za sončenje (4)

Prikladna oblačila in obutev

Otroška oblačila in obutev morajo biti taka, da zagotavljajo udobje, istočasno pa imejmo v mislih, da so igrišča pogosto prašna in umazana, zato izberimo tekstil, ki je trpežen oziroma ki ga ne bo škoda umazati ali strgati.

Da bi preprečili odrgnine, ki jih lahko povzročijo zunanja igrala, nadenimo otroku dolge hlače oziroma trenirko. Razne rute, šale ali nakit pravočasno odstranimo, da ne bi prišlo do zapletov, pozorni pa bodimo tudi na preveč ohlapne kose oblačil, ki bi se lahko zataknili. Obutev naj bo zaprta in naj ima tesno zavezane ali  elastične vezalke, ki se ne bodo odvezale in s tem povzročile morebitnih padcev. Razni natikači so odsvetovani, saj ne nudijo dovolj zaščite in opore.

krema za sončenje2 (1)

Krema za sončenje za zaščito nežne otroške kože med igranjem

Da se bodo otroci varno igrali v poletnih mesecih oziroma kadar koli je sonce močno, naj bo med našimi pripomočki tudi krema za sončenje, ki bo zaščitila njihovo kožo pred bolečimi opeklinami. Krema za sončenje naj bo del naše opreme pravzaprav vse od pozne pomladi pa do zgodnje jeseni. Otroška krema za sončenje:

  • naj ima vsaj faktor 30 oziroma 50 ali več, da bo učinkovito ščitila pred UVA in UVB žarki,
  • naj se dobro in hitro vpije
  • ter naj ne pušča belih madežev.

Ravno tako naj bo krema za sončenje izdelana iz ekoloških oziroma neagresivnih sestavin, ki ne dražijo kože, nanašajmo pa jo večkrat. In včasih ni dovolj le krema za sončenje, na igrišče lahko prinesemo tudi razne senčnike in pokrivala, preverimo pa tudi, kako vroča je oprema. Nekateri kovinski deli se namreč lahko segrejejo na izjemno visoke temperature in lahko ravno tako povzročijo opekline ter mehurje. Morda je še najboljše izbrati prostor, ki ima rekvizite delno v senci oziroma je v celoti v senci, ali pa se odpravimo ven ob urah, ko so žarki šibkejši (pred 11. uro in po 16. uri). Oblačno vreme naj nas ne preslepi, saj tudi skozi oblake pronicajo škodljivi žarki. Smiselno je vzeti tudi očala. Vselej pa imejmo s seboj tudi zadostno količino vode, da preprečimo dehidracijo.

krema za sončenje1 (2)

Katera urbana zunanja igrala so primerna za manjše in katera za večje otroke?

Ocenimo oziroma preverimo na tablah in označbah, katera zunanja igrala bodo primerna za starost našega otroka. Tako jih ne spuščajmo na tista zunanja igrala, ki so zasnovana za starejše otroke, saj lahko pride do poškodb in padcev. Nikoli jih ne silimo, da uporabljajo njim neprimerno opremo, v kolikor pa sami izražajo zanimanje zanjo, jim preusmerimo pozornost na drugo dejavnost. Preverimo tudi, koliko je lahko naenkrat oseb na določeni opremi. Glede na starost so priporočila na primer naslednja:

zunanja igrala (2)

  • Od 6 do 23 mesecev: Prostor mora imeti območje za plazenje, stanje in hojo.
  • Od 2 do 5 let: Prostor naj ima nizke ploščadi z več dostopi, klančinami in lestvami, manjše stopnice ravno tako pridejo v poštev. Krajši tobogani, ki niso višji od 120 cm, prožne vzmetne gugalnice, steze za tricikle, klančine s pritrjenimi deli za oprijem, peščene površine s pokrovi oziroma nizke mize za pesek, vodo ter oblikovanje materialov bodo odlični za to starostno skupino.
  • Od 5 do 12 let: Gugalnice iz gum, tobogani, mreže za plezanje, pri čemer so lahko uporabljene vrvi ali verige, ter različni plezalni deli in vodoravno ter navpično nameščene palice oziroma drogovi bodo najboljša izbira. Poleg naštetega so ključni tudi odprti prostori za tekanje in podajanje žoge.

Glede na razvojno stopnjo torej izberimo ustrezna zunanja igrala, ki bodo prijetna, sproščujoča in varna za uporabo ter bodo razvijala različne fizične in kognitivne sposobnosti. Pazimo tudi na čas uporabe – v kolikor je nedavno nazaj deževalo, se lahko v opremi skriva voda, ki lahko povzroči zdrse.

zumanja otroška igrala

Neposreden nadzor

Za varnost bomo veliko naredili, če bomo neposredno nadzorovali aktivnosti. Morda se bomo morali s svojim otrokom tudi povzpeti na določeno opremo, pravočasno pa bomo lahko preprečili, da zaide drugam in se izgubi, ali pa bomo lahko hitro ukrepali ob morebitnih poškodbah.

gamaše ohranjajo toploto

Optimalna skrb za noge

 

Naše noge so vsakodnevno izpostavljene številnim in različnim obremenitvam, zato moramo redno in z različnimi metodami skrbeti zanje, da bodo čim manj težke ter utrujene. Nanje močno vpliva naš življenjski slog:

  • preveč sedeče ali stoječe delo,
  • premalo gibanja,
  • nepravilna prehrana ter prekomerna, nihajoča teža,
  • kajenje,
  • dednost,
  • hormoni

in drugi dejavniki imajo nanje izjemno velik vpliv. Nemalo ljudi se sooča z razširjenimi venami, zato morajo biti nogavice za krčne žile njihove stalne spremljevalke (več informacij je na voljo tukaj: https://www.nogavice.net/kategorija-izdelka/kompresijske-nogavice/), nastane pa lahko tudi vrsta drugih problemov in zapletov.

nogavice za krčne žile

Primerna obutev in drugi proizvodi

Poleg naštetega imajo ključni pomen še pravilna obutev in ustrezni preparati ter izdelki za nego, zaščito in zdravljenje. Pri tem moramo upoštevati letni čas, denimo pozimi jih zaščitimo z različnimi produkti, kot so debelejši, nepremočljivi čevlji ali gamaše (gamaše ohranjajo toploto in so tako ne zgolj stilski dodatek), poleti pa stremimo k bolj odprti in zračni obutvi ter stopalkam z udobnim robom. Vedno izberimo izdelke, ki so iz kakovostnih materialov, ergonomski in ki ne tiščijo, utesnjujejo ali kako drugače ovirajo gibanja ter pretoka krvi.

gamaše

Gamaše ohranjajo toploto stopal pri zimskih športih

Gamaše niso zgolj zanimiv modni dodatek k naši jesenski ali zimski opravi, temveč so lahko tudi večfunkcijske. Ščitijo namreč pred vetrom in mrazom oziroma imajo izolativno ter zaščitno funkcijo tudi pri različnih zimskih športih in aktivnostih v naravi, zato si priskrbimo vsaj en par. Pohodniške gamaše so iz trpežnejših materialov, ki zagotavljajo vodoodpornost in lahko ohranijo kožo suho v snežnih razmerah, volnene oziroma pletene gamaše pa so lahko namenjene bolj prostočasnim dejavnostim. Gamaše lahko odlično kombiniramo z različnimi čevlji in hlačami ter so priročne za oblačenje. Izberimo take, ki so narejene iz alpakine ali ovčje volne, bombaža ali funkcionalne elastične tkanine.

gamaše1

Kdaj potrebujemo nogavice za krčne žile?

Če imamo delo, pri katerem moramo več ur skupaj stati ali sedeti, ali pa pri dolgih potovanjih z letalom ali pri vožnji v avtomobilu, kombiju, tovornjaku itd., potem morajo biti nogavice za krčne žile del naše obvezne opreme. Bolezni ven, ki se razvijajo dlje časa, namreč sprva ne kažejo vseh znakov, postopoma pa jih lahko opazimo vse več. Otekline, bolečine, napetost, srbečica ali krči v nogah postanejo stalnica, čez čas pa lahko opazimo tudi kapilare in varice, ki najprej predstavljajo le estetski problem, v kasnejših fazah, v kolikor jih ne zdravimo, pa lahko pride do resnih zapletov, kot so golenske razjede in globoka venska tromboza ter drugo. Če redno uporabljamo nogavice za krčne žile ter izvajamo druge ukrepe, da bi preprečili tovrstne zaplete, bomo veliko naredili za zdravje naših spodnjih okončin.

Nogavice za krčne žile imajo različne stopnje kompresije, zato se posvetujmo z zdravnikom ali drugim strokovnjakom, katera bi bila prava za nas. V grobem se delijo na:

nogavice za krčne žile1

  • preventivne, ki imajo kompresijo od 10 do 17 mmHG,
  • in na medicinske, ki imajo kompresijo od 15 do 46 mmHG.

Preventivne, kot nam pove že ime, so namenjene preprečevanju težavam in so primerne tedaj, ko želimo zmanjšati utrujenost ali občasno otekanje spodnjih okončin, možnost nastanka varic, zlasti če smo dedno nagnjeni k njim, ali če smo v prvem trimesečju nosečnosti in podobno. Medicinske pa bomo potrebovali tedaj, ko so naše težave že izrazite. Delijo se v tri stopnje, pri čemer je zadnja stopnja na voljo le s predpisanim zdravniškim receptom:

  • Prva stopnja (15 – 21 mmHG): uporabimo jih, ko želimo zmanjšati lažje težave z varicami ali preprečiti njihov ponoven pojav oziroma možnost njihovega nastanka v nosečnosti.
  • Druga stopnja (23 – 32 mmHG): priporočene so po opravljenem kirurškem posegu in pomagajo pri preprečevanju tromboze, kot pomoč pri celjenju razjed in za zmanjšanje zmernih in večjih težav z venami.
  • Tretja stopnja (34 – 46 mmHG): pomagajo pri drastičnih težavah z varicami, po operaciji, kot aktivna pomoč pri celjenju razjed in opora pri zdravljenju edema.

Poiščimo proizvajalca, ki prodaja kakovostne nogavice za krčne žile, ki nam bodo pisane na kožo. Za ženske je pretežno več ponudbe kot za moške, saj imajo večinoma ženske tovrstno težavo, zato velja preveriti ponudbo v specializiranih trgovinah, kjer nam jih morda lahko tudi posebej naročijo.

kompresijske nogavice (2)

Drugi ukrepi za zdravje nog

Priporočljivi so tudi različni drugi ukrepi. Izberimo športno dejavnost, ki ne bo dodatno obremenjevala naših nog, in pazimo na našo težo. Že polurni sprehod ima izjemne učinke, zato si privoščimo vsaj to aktivnost vsak dan. Nastavimo si tudi opomnike, da moramo vstati s stola in se pretegniti najmanj vsako uro, ali pa sestavimo načrt, kdaj v dnevu se bomo gibali. Vpeljimo v svojo rutino dnevno dvigovanje nog nad nivo srca (na primer 3 – 4 x na dan za 15 minut), da zmanjšamo otekanje in bolečine. Z občasnimi krepčilnimi masažami ter kopelmi pa bomo dosegli še dodatno razbremenitev. Ne pozabimo tudi na stopala, ki so najbolj obremenjena in prenašajo težo celega telesa – vsakodnevno nego stopal dopolnimo še s hranilnimi kremami, še posebej tistimi za suhe in razpokane pete.