pridelava vozil1.1

Kaj vse vključuje predelava vozil in kaj prinaša?

 

Za vse avtomobilske navdušence in tiste, ki z zmogljivostjo in podobo svojega jeklenega konjička niso več zadovoljni in bi ga radi predelali, je predelava vozil nujna in povsem logična izbira. Možne so športne predelave kot tudi preureditev vozila za prevoz invalidov ali za različne namene uporabe, kot so na primer potujoče prodajalne, mobilne pisarne ali bivalna vozila.

Predelava vozil lahko potem vključuje izdelavo izpušnih kolektorjev, vgradnjo K&N športnih filtrov, nadgradnjo turbo polnilnika, montažo blow off ventilov ali pa vgradnjo Bilstein amortizerjev in Samco silikonske cevi. Nadgradnja oziroma obnova turbo polnilnikov, ki jo opravijo na veckonjev.si, vključuje tudi zamenjavo kompletnega jedra turbine in ne le ležajev, kot je to sicer običajno pri večini slovenskih ponudnikov.

 

Predelava vozil s sabo prinese dodatne obveznosti

Pridelava vozil1

Če ste se odločili za predelavo, morate vedeti, da z njo posegate v že homologirano vozilo, saj predelava vozil pomeni, da so bile spremenjene lastnosti vašega avtomobila, zato potrebujete posamično odobritev. Zanjo lahko vložite vlogo le, če ste lastnik predelanega avtomobila.

Vlogo oddate pri eni od strokovnih organizacij, pooblaščenih za odobritev in opravljanje pregledov predelanih avtomobilov, ki so v postopku za ugotavljanje skladnosti avtomobila za določeno kategorijo. Po oddaji vloge bo strokovna organizacija identificirala in preverila avtomobil ter ga skupaj z vso predloženo dokumentacijo podrobno pregledala. Če je potrebno, bo ustrezno dopolnila nepopolne podatke v vlogi.

Kaj vse se preverja pri pregledu?

Da bi bila izvedena predelava vozil popolnoma zakonsko urejena, je potrebno opraviti pregled, pri katerem preverijo, ali je predelano prevozno sredstvo usklajeno s splošnimi tehničnimi predpisi in tudi navodili izdelovalca.

Preverijo tudi, ali je predelan avtomobil skladen s posamičnimi tehničnimi specifikacijami kot tudi z nekaterimi drugimi predpisi, ki se nanašajo na cestna vozila. Po končanem pregledu strokovna organizacija, kot je to npr. veckonjev.si, izda tehnično poročilo, v katerem so zabeleženi vsi dopolnjeni in preverjeni splošni in tehnični podatki o prevoznem sredstvu. Opisano mora biti namreč stanje prevoznih sredstev, preden je bila opravljena predelava vozil, kot tudi v kakšnem stanju so bila prevozna sredstva po njej.