Oddaja stanovanja na Gorenjskem

Nepremičninski trg

 

Na nepremičninskem trgu se srečujejo prodajalci in kupci nepremičnin oziroma je fizično okolje, kjer kupovanje in prodaja nepremičnin poteka glede na ponudbo in povpraševanje. Ljudi, ki želijo nepremičnino kupiti, prodati, oddati ali najeti je veliko.  Na ta način pridemo do trgovanja z nepremičninskimi pravicami.

 

Nepremičninski trg ima velik vpliv psiholoških dejavnikov na hitro in drastično spreminjanje cen. Je edinstven in kompleksen ter postavljen na točno določeni lokaciji.

 

Značilnosti nepremičninskega trga:

  • obravnava ozek segment kupcev, saj so časovno in prostorsko omejeni,
  • občutljiv je na gospodarske in socialne spremembe, kot so brezposelnost, demografka razširjenost, , finančno stanje…
  • odvisen je od načina financiranja – to je pod vrednosti kredita,
  • neravnovesje med ponudbo in povpraševanjem – to pomeni, da je lahko v enem obdobju več ponudbe kot povpraševanja po nepremičninah, lahko pa se zgodi tudi obratna situacija,
  • ne vključuje standardiziranih izdelkov, zato je lahko odziv potrošnikov precej nepredvidljiv,
  • nepremičninski trg predstavlja manjšo stopnjo likvidnosti.

 

Temelj nepremičninskega trga predstavljata ponudba in povpraševanje po nepremičninah.  Na povpraševanje najbolj vplivajo demografske in socialno-ekonomske spremembe prebivalcev (starost, spol, ekonomski status, družinski status…), ekonomske spremembe (čas, lokacija, oprema…). Vrednost nepremičnin se oceni tudi glede na lokacijo, je odvisna od demografske lege ter od ekonomske in psihografske spremenljivosti. Iz tega lahko sklepamo, da se vrednost nepremičnine postavi glede na osnovi ponudbe javnih storitev ter stanovanjskega sklada. Zelo velikokrat je mogoče zaslediti nihanje cen nepremičnin.  Povpraševanje po nepremičninah je odvisno od lastne cene, na cenovni ravni ostalih surovin ter od ostalih odhodkov.

 

Pri nas govorimo o Slovenskem nepremičninskem trgu, in sicer od leta 1990 dalje, prej pa je bil v Jugoslaviji. Znotraj jugoslovanskega nepremičninskega trga so bile razmere veliko boljše, kot so sedaj. Cene so bile bolj dostopne za vse ljudi, prav tako so bile nižje najemnine. Gradnja novih hiš je bila v preteklosti veliko lažja, saj je država ponujala nizka posojila in visoko inflacijo.