Poskrbite za varnost vašega doma

 

Sezona dopustov je tudi sezona tatov, ki vlamljajo v prazne domove. Če tudi vas skrbi vse večja aktivnost nepridipravov, je čas, da poskrbite za varnost v vašem domu. Kar lahko najenostavneje in najhitreje naredite za izboljšanje varnosti in udobja v vašem domu, so varnostne kamere na baterije in brezžični domofon https://www.anker.si/izdelek/eufy-security-doorbell-dual-2k-domofon/. Tako kot vsa tehnologija je tudi ta napredovala do te mere, da lahko okolico svojega doma nadzorujete kar preko telefona, posnetke pa shranjujete v skupnem oblaku. Sodobni varnostni sistemi pa gredo še dlje in so opremljeni z prepoznavanjem ljudi, daljinskim upravljanjem, visoko ločljivostjo, kakovostnimi posnetki … V nadaljevanju preberite prednosti ter praktične nasvete za izbiro in namestitev varnostnega sistema, za zaščito vašega doma.

Zunanje varnostne kamere na baterije

Zunanje varnostne kamere omogočajo nadzor okolice vašega doma ne glede na to, kje ste. Vse video vsebine se namreč lokalno shranjujejo na vašem privatnem oblaku, do katerega je mogoče dostopati kar preko aplikacije. Obstaja več vrst kamer, ki so prilagojene za različne lokacije in potrebe. Glede na način povezave ločimo žične in brezžične, glede na način delovanja pa IP in analogne kamere. Te so opremljene s številnimi dodatnimi funkcijami, npr. premikanjem, IR nočnim vidom, diskretnim videzom, termalnim snemanjem za toplotne video posnetke ipd.

Praktični nasveti pred nakupom videonadzornega sistema

Ko se odločate za video nadzor okolice vašega doma, je dobro upoštevati nekatere dejavnike, katerim bodo varnostne kamere izpostavljene. Med temi so zagotovo najbolj pomembni vzdržljivost, odpornost na vremenske razmere, ločljivost posnetkov, možnost nočnega vida, širok kot snemanja, način povezljivosti (žične ali brezžične) ter ostale pametne funkcije, npr. zaznavanje gibanja, osvetlitev ob zaznavanju gibanja, integracija z drugimi pametnimi napravami v domu …

Prednosti video nadzora okolice

Glavna prednost varnostne kamere je zagotovo preprečevanje kriminala. Znano je, da že najmanjša simulacija kakršnega koli varnostnega sistema, npr. lažni video nadzor, zmanjša verjetnost vloma in poveča varnost doma. Druga prednost varnostne kamere je oddaljen nadzor. Zaradi napredne tehnologije lahko dandanes kar preko telefona spremljate, kaj se dogaja na vašem dvorišču, medtem ko tisoč kilometrov stran uživate na dopustu. Z video nadzorom boste na dopustu tudi bolj sproščeni in mirni, vaše imetje pa varnejše. In nenazadnje, video posnetki morebitnih vlomilcev vam lahko pomagajo pri identifikaciji le-teh, če se spravijo na vaše imetje.

Kam namestiti video nadzor?

Ko se odločate za varnostne kamere, izberite najbolj primerno lokacijo zanje. To so največkrat točke, ki jih želite nadzorovati, npr. vhodna vrata, terasa, garaža, dvorišče. Glede na velikost izberite kot kamere, ki bo zaobjel čimvečjo površino. Da bo video nadzor imel namen, poskrbite tudi za osvetlitev. Izberite takšno, ki že ima vgrajeno luč ob zaznavi gibanja ter dovolj visoko ločljivost posnetkov. Čeprav so žični nadzorni sistemi precej zanesljivi, pa obstajajo tudi takšni, ki se priključijo na solarni panel in so popolnoma neodvisni od električnega omrežja.

Pazite, da bo vse v skladu z zakonodajo

V Sloveniji je za nameščanje varnostnih kamer na objekte potrebno upoštevati zakonodajo na tem področju in varovanje osebnih podatkov. Namreč, snemanje javnih površin, t.j. cest, pločnikov ali sosednjih zemljišč, je prepovedano. Video nadzor ne sme snemati območij, kjer ljudje pričakujejo zasebnost, npr. okna sosednjih hiš, dvorišča, dovoze ipd. Zato je video nadzor treba namestiti tako, da snemajo samo vaše zemljišče, na vidnem mestu pa je dobro postaviti tudi tablo, da se območje snema.

Brezžični domofon za prepoznavanje obiskovalcev

Dandanes na hišah in večstanovanjskih stavbah prevladuje tehnološko naprednejši brezžični domofon. Gre za napravo, ki omogoča komunikacijo in nadzor dostopa v objekt. Njihova osnovna funkcija je komunikacija med obiskovalci pred vhodom in stanovalci objekta, preko njega pa lahko tudi daljinsko odpirate vrata ali na kameri preverite, kdo je pred vrati. Tudi brezžični domofon v domu igra pomembno vlogo pri zagotavljanju varnosti, pa tudi udobja. Z obiskovalci lahko komuncirate, brez da bi morali do vrat.

Kaj potrebujete za namestitev?

Brezžični domofon je sestavljen iz zunanje in notranje enote, elektronske ključavnice in napajalnega sistema. Zunanja enota je nameščena na ograji ali pred zunanjimi vrati, notranja pa v domu. Obe vključujeta mikrofon, zvočnik, gumb za klicanje oz. odpiranje vrat in opcijsko tudi kamero. Preko elektronske ključavnice, nameščene v vrata, lahko brezžični domofon upravlja z daljinskim odpiranjem. Sodobni brezžični domofon ponuja tudi številne napredne funkcije, na primer visokoločljivostno kamero, zaznavanje gibanja, razlikovanje med lažnimi alarmi, prepoznavanje obiskovalcev ipd.

Ali ste vedeli?

Da varnostne kamere posnamejo tudi zvok? Večina naprav video nadzora ima domet do 15 m, kar zadostuje za povprečno dvorišče. Domet je mogoče po potrebi skrajšate. Enote za video nadzor so enostavne za namestitev, zato jo lahko namestite kar sami. Ali ste vedeli tudi, da sodobni brezžični domofoni vsebujejo funkcijo, ki vas preko telefona obvesti ob prihodu paketa?

Kako še poskrbeti za varnost doma?

Priložnost dela tatu, pravi stari pregovor, zato vedno poskrbite za varnost doma, ne glede na to, kam greste in za koliko časa. To pomeni redno zaklepanje vrat, še posebej, če čas preživljate za hišo, kjer nimate pregleda nad vhodom. Ključev nikoli ne nastavljajte pod predpražnik ali rože. Ko se odpravljate za dalj časa, zastrite okna z žaluzijami ali roletami in zaklenite ograjo, sosede pa prosite, da tu in tam preverijo dogajanje okrog vaše hiše.